Koszenie trawy
Trawnik może być prawdziwą ozdobą ogrodu – pod warunkiem, że jest zadbany i odpowiednio pielęgnowany. Chyba najbardziej podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest koszenie trawnika. W odróżnieniu od innych czynności, które należy wykonywać okresowo, trawnik musi być koszony regularnie, wielokrotnie w trakcie jednego sezonu. Nie chodzi tylko o względy estetyczne, ale również o to, by nie dopuścić do przerośnięcia trawy i jej zakwitnięcia. Tutaj często pojawia się problem, bo o ile większość z nas chciałaby mieć ładny, zadbany, równy trawnik, tak część nie przepada za tą czynnością, a wiele osób po prostu nie ma czasu na regularne koszenie trawy. Z tej perspektywy dobrym rozwiązaniem może być zakup robota koszącego.
Roboty koszące - jak działają?
Roboty koszące, czy też roboty ogrodowe, czyli automatyczne kosiarki, pozwalają na bezobsługowe koszenie trawnika. To praktyczne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię. Warto zaznaczyć, że robot nie emituje spalin, a wydajne akumulatory gwarantują energooszczędną pracę. Z tego względu jest to rozwiązanie również dla osób szukających rozwiązań ekologicznych, przyjaznych naturze. Wystarczy włączyć urządzenie – robot wyjeżdża ze stacji dokującej, a dzięki specjalnym czujnikom porusza się po określonej powierzchni (np. w ogrodzie czy przed domem) i wykonuje za nas pracę. Po wykonanym zadaniu urządzenie powraca do stacji dokującej.
Funkcje robotów koszących
Na rynku dostępne są różne modele robotów ogrodowych – z różnymi funkcjami, w różnych cenach – od najprostszych urządzeń koszących po urządzenia zaawansowane technologicznie, z szeregiem dodatkowych funkcji, ułatwiających użytkowanie. W dobie smartfonów ciekawym rozwiązaniem wydają się być roboty sterowane za pomocą urządzeń mobilnych. W takim przypadku nie trzeba nawet pamiętać o włączeniu robota koszącego – w aplikacji można zaznaczyć, kiedy i w jakich godzinach nasz robot ma pracować. Dobrze, jeśli urządzenie posiada zabezpieczenia, np. przed kradzieżą czy przypadkowym uruchomieniem przez dzieci, a także czujnik temperatury, dzięki któremu nie uruchomi się, gdy mogłoby dojść do przegrzania. Inne ciekawe funkcje to mulczowanie (dzięki temu nie trzeba zbierać i grabić skoszonej trawy, a trawnik jest nawożony i nawilżany), czujnik wysokości trawy oraz automatyczne ładowanie.
Wybór urządzenia koszącego a układ ogrodu
W przypadku jednolitych ogrodów o płaskiej powierzchni raczej nie będzie problemu z wyborem odpowiedniego urządzenia – każdy robot koszący powinien poradzić sobie w takich warunkach. Jeżeli jednak potrzebujemy urządzenia, które poradzi sobie z trawnikiem na pagórkowatym terenie, warto sprawdzić, jaki jest maksymalny kąt nachylenia terenu, na którym może pracować robot. Innym problemem mogą być różne przeszkody, np. krzewy, drzewa i meble ogrodowe, a także przecinające ogród ścieżki. Roboty wyposażone w czujniki zbliżeniowe poradzą sobie z przeszkodami – po prostu bezpiecznie je ominą. Jeżeli zaś w ogród przecinają ścieżki, warto wyposażyć się w urządzenie z możliwością wyznaczania stref. Wystarczy wówczas zaprogramować robot, aby pracował na kilku obszarach, pomiędzy którymi będzie się poruszać.