Jaki trawnik wybrać z siewu czy z rolki. Wady i zalety.
Sezon ogrodowy właśnie się rozpoczyna, a to oznacza, że sklepy ogrodnicze będą przeżywały prawdziwe oblężenie. Każdy z nas marzy bowiem o pięknym i zadbanym ogrodzie, do którego z przyjemnością będziemy wychodzić z kubkiem gorącej kawy.
Piękny ogród nie powstaje jednak z dnia na dzień. Musimy włożyć w jego stworzenie oraz pielęgnację dużo czasu i zaangażowania. Od czego więc zacząć i na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę?
Trawnik z siewu czy z rolki
Niekwestionowaną królową ogrodu jest trawa. Zielona, soczysta, gęsta i idealnie przystrzyżona. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym, zadbanym ogrodowym „dywanem” zawsze stajemy przed dylematem, czy powinniśmy taki trawnik siać sami, czy położyć trawę z rolki?
Dla prawidłowego wzrostu trawy znaczenie ma wiele czynników. Podłoże, nasłonecznienie terenu, nawodnienie, odpowiedni nawóz oraz strzyżenie. Zastanawiając się nad wyborem trawy z rolki czy sianej, należy przeanalizować powyższe czynniki i zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w naszym przypadku.
Oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety. Podstawowe różnice to: koszty i czas uzyskania efektu, o jakim marzymy.
Trawa z siewu
Najpopularniejszy sposób zakładania trawnika o oczywiście wysiew ziaren na wcześniej przygotowane podłoże. Metoda znana od dawna, wymaga dobrania odpowiedniego rodzaju trawy do przeznaczenia terenu. Rodzaj mieszanki traw dobieramy pod kątem użytkowania obszaru, na którym zostanie wysiana. W zależności od tego, czy trawnik będzie często uczęszczany czy będzie pełnił tylko funkcje dekoracyjne, wybrana przez nas mieszanka powinna posiadać odpowiednią wytrzymałość i gęstość.
Metoda siewu jest najczęściej wybieranym sposobem zakładania trawnika, również ze względu na walor cenowy. Cena opakowania trawy w zależności od jej rodzaju to koszt w graniach 35 złotych za opakowanie. Nieporównywalnie niższy w porównaniu do trawy z rolki. Musimy jednak pamiętać, że na efekt jaki otrzymamy ostatecznie z wysianej trawy składa się kilka etapów: dobrej jakości spulchniona gleba, nawóz, sposób siania trawy (zaleca się stosować siewnik i sypać trawę krzyżowo) oraz odpowiednie nawodnienie.
Ostatnim, ale równie ważnym aspektem siania trawy jest czas. Należy zdawać sobie sprawę, że po posianiu trawy nie należy po niej chodzić, by źdźbła mogły swobodnie wyrosnąć. Cały czas należy także pamiętać o odpowiednim nawadnianiu wschodzącego trawnika (tu polecamy również systemy automatycznego nawadniania, które najlepiej zamontować przed posianiem trawnika). Po ok. 2-3 tygodniach trawnik powinien się zazielenić ale pierwsze koszenie należy wykonać dopiero kiedy źdźbła osiągną wysokość ok. 8 cm.
Trawnik z rolki
Zakładanie trawnika w postaci rolki z gotową darnią to metoda stosunkowo młoda. Oczywiście jest wielu zwolenników, ale i przeciwników takich trawników. Trawniki z rolki cechuje duża łatwość w montażu: wystarczy rozwinąć przywiezioną rolkę i w zasadzie efekt jest natychmiastowy. Bardzo ważne jest jednak przygotowanie i wyrównanie podłoża. Tego typu darń świetnie sprawdza się również w zróżnicowanym terenie oraz jeśli planujemy zakładanie trawnika np. bardzo późną jesienią, kiedy na trawię sianą jest już za późno.
Trawniki z rolki oprócz wielu zalet posiadają też kilka wad. Często po rozłożeniu darni dochodzi do jej szybkiego żółknięcia. Zapominamy bowiem, że o taki trawnik również należy dbać, odpowiednio go nawożąc i nawadniając. Drugim ważnym elementem jest cena. Darń z rolki to stosunkowy wysoki koszt w porównaniu z trawą sianą. Przy bardzo dużym terenie może się to okazać nieopłacalnym rozwiązaniem, gdyż metr kwadratowy takiego trawnika może kosztować w granicach 20 złotych.
Założenie pięknego ogrodu to jak widać wiele elementów, które trzeba przemyśleć już na etapie planowania. Trawnik może się okazać kluczowym aspektem, dlatego jemu w pierwszej kolejności trzeba poświęcić czas w naszym przydomowym ogrodzie. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki należy wybrać, które z proponowanych rozwiązań - trawa z siewu czy z rolki - jest dla nas najlepsze. Przemyślana decyzja pozwoli nam się cieszyć pięknym trawnikiem przez wiele lat.