Zalety posiadania automatycznego systemu nawadniania
Piękny i wypielęgnowany ogród to atut każdego domu. Zwykle rodzaj ogrodu i jego roślinność dobieramy stylistycznie do bryły budynku, powierzchni jaką dysponujemy oraz własnych upodobań. Możliwości aranżacji przestrzeni ogrodowej są obecnie wręcz nieograniczone: od wymyślnych nasadzeń, przez zróżnicowaną architekturę po fantazyjne dodatki jak wodospady i oczka wodne. Niezależnie od tego jaką powierzchnią ogrodu dysponujemy już na etapie jego projektowania powinniśmy przemyśleć wiele ważnych dla jego użytkowania aspektów.
Jak skutecznie nawadniać ogród?
Oprócz wyboru roślin bardzo ważną kwestią dla osób pielęgnujących ogród jest jego nawadnianie. Wielu klientów pomija początkowo ten element ale jest on niezwykle ważny dla sprawnego funkcjonowania zielonej przestrzeni. System nawadniania powinien być dobrany do powierzchni i przeznaczenia naszego ogrodu.
Duże uznanie i coraz większą rzeszę zwolenników zdobywa automatyczny system nawadniania. Szczególnie dobrze przyjęty i od lat używany jest w rolnictwie i sadownictwie, gdzie rozbudowane systemy sprawdzają się na dużych powierzchniach uprawnych. Jednak dzięki swoim właściwościom praktycznym i oszczędności czasu automatyzacja nawadniania jest coraz częściej wprowadzana do ogrodów przydomowych. Tego typu rozwiązanie ma bowiem wiele praktycznych zalet.
Zalety automatycznego systemu nawadniania
Jednym z najczęściej wymienianych atutów automatycznego systemu nawadniania są względy finansowe. Rozbudowane systemy posiadają możliwość kontrolowania ilości zużywanej wody i częstotliwości podlewania. Działanie aparatury można z łatwością dopasować do warunków pogodowych, dzięki czemu rośliny nie zostaną przesuszone w upalne lato lub nadmiernie podlane w okresie deszczowym. Automatyczne nawadnianie jest też rozwiązaniem ekologicznym, sprzyjającym ograniczeniu zużycia wody.
Systemy automatycznego nawadniania są również bardzo estetyczne i praktycznie niewidzialne. Większość instalacji znajduje się pod ziemią dzięki czemu nie szpeci naszego ogrodu. Obsługa takiego systemu jest dość prosta, umożliwia wyłączenie nawodnienia w okresie zimowym i ponownego uaktywnienia instalacji na wiosnę. Konserwacja może odbywać się samodzielnie lub za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy.
W skład automatycznego systemu nawadniania wchodzą różne elementy w zależności od zapotrzebowania i funkcjonalności ogrodu. Najczęściej wybierane do przydomowych ogrodów są: linie kroplujące, służące podlewaniu roślin w rabatach oraz podziemne zraszacze, odpowiadające głównie za podlewanie trawnika.
Jak widać jest bardzo wiele zalet zastosowania automatycznego systemu nawadniania. Łączy on w sobie estetykę, praktyczność oraz ekologię. Mimo, iż początkowy koszt założenia całej aparatury jest dużo większy niż zakup standardowego węża ogrodowego to jest to rozwiązanie bardziej długofalowe, które w dłuższej perspektywie oszczędzi nasz czas i pieniądze.