Poradnik

Nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba pamiętać, że płytko korzeniąca się trawa dość szybko zużywa substancje odżywcze z wierzchnich warstw gleby, dlatego tak ważne jest dodatkowe dostarczanie niezbędnych substancji. Odpowiednie nawożenie trawnika sprawia, że ma on piękny, ciemnozielony kolor oraz gęstą darń i jest odporny na choroby, a także niekorzystne warunki, takie jak mróz czy susza. Dzięki systematycznemu nawożeniu trawnik będzie ozdobą ogrodu lub przydomowej przestrzeni przez cały rok.

Kiedy najlepiej nawozić trawnik?

Trawnik najlepiej nawozić od marca do października, ze 3 – 4 w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Optymalny czas na wykonanie pierwszego nawożenia to wczesna wiosna, przełom marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Pełnia sezonu, czyli czerwiec, to z kolei najlepszy czas na drugie nawożenie. Ostatnie nawożenie w roku najlepiej przeprowadzić w połowie sierpnia, maksymalnie do końca sierpnia – jeżeli zdecydujemy się na nawożenie w późniejszym terminie, spowoduje to niepotrzebny przyrost trawy, za to obniży odporność na choroby i przemarzanie.

Jeżeli na trawniku jest dużo uschniętych źdźbeł i pojawiają się żółte przebarwienia, jeżeli trawa rośnie nierównomiernie i widoczne są na niej oznaki chorób, należy wówczas jak najszybciej zająć się nawożeniem trawnika.

Nawożenie wiosną

Pierwsze nawożenie, na przełomie marca i kwietnia, najlepiej przeprowadzić po pierwszym koszeniu i dostosować je do wiosennych warunków pogodowych. Przed przystąpieniem do prac należy usunąć opadłe liście oraz martwą trawę, a także uzupełnić puste miejsca po obumarłej trawie. Wybierając nawóz, warto postawić na preparaty z wysoką zawartością azotu, który odpowiedzialny jest za szybki i bujny wzrost. Nawóz powinien dostarczyć również niezbędnych makro- i mikroelementów – fosforu, potasu, magnezu i wapnia.

Nawożenie trawnika

Nawożenie latem

Przy nawożeniu trawnika latem dobrze jest stosować nawozy uniwersalne. Nawozy azotowe stosujemy najpóźniej do końca lipca. Spowodują one duży wzrost trawy, która nie zdąży się dobrze przygotować do zimy. Podczas letnich miesięcy trawnik narażony jest na wysychanie, a nieodżywiona trawa jest bardziej podatna na skutki suszy. Pojawiają się wówczas wybarwienia, ale trawnik traci nie tylko walory wizualne – susza może powodować wypadanie darni. Warto również wiedzieć, że nie wolno nawozić trawnika podczas suszy.

Nawożenie jesienią

Jesienią przygotowujemy trawnik do zimy. Nawóz nie powinien zawierać azotu (lub zawierać go bardzo mało), za to jego skład powinien charakteryzować się dużą zawartością fosforu i potasu. Zarówno fosfor, jak i wapń dobrze wpływają na zimowanie trawnika. Nawożenie najlepiej wykonać przy temperaturze gruntu powyżej 10°C.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Najlepiej przeprowadzić nawożenie po skoszeniu trawy, w pochmurny dzień – trawa nie będzie nagrzana przez słońce. Najlepiej, jeśli gleba jest lekko wilgotna. Nie należy z kolei nawozić gleby zamarzniętej. Przed przystąpieniem do prac warto wygarbić trawę, aby nawóz mógł szybciej przedostać się do korzeni. Trzeba zadbać o równomierne rozrzucenie nawozu, aby uniknąć sytuacji, w której zbyt duża ilość nawozu w jednym punkcie zniszczy trawę, podczas gdy zbyt mało spowoduje jej zżółknienie. Również przenawożenie trawnika nie jest korzystne, ponieważ trawa wymaga częstszego koszenia i jest mniej odporna na choroby.

Adres firmowy

LUPUS - Systemy nawadniające

ul. Warszawska 617
05-082 Wojcieszyn

Dane kontaktowe

tel. 22 487 16 44 - Sklep
tel. 794 004 400 - Projekty, Montaż
tel. 883 045 045 - Trawniki

Social media