Serwis i zakładanie automatycznych systemów nawadniania Izabelin

Nawadnianie jest podstawą pielęgnacji roślin. W dużej mierze to właśnie od nawodnienia zależy, jak będą prezentować się rośliny i jakich plonów możemy oczekiwać. Chociaż wydawać by się mogło, że nie ma prostszej i oczywistszej czynności, to jednak podlewanie często bywa kłopotliwe. Co więcej, nie zawsze wiemy, jak robić to prawidłowo – by nie zaszkodzić roślinom i stworzyć im optymalne warunki. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że rośliny mają różne zapotrzebowanie na wodę. Dużo zależy od danego gatunku, nasłonecznienia, wieku i fazy rozwoju wegetatywnego. Rośliny, aby mogły prawidłowo się rozwijać, powinny być nawadniane regularnie i o właściwej porze, odpowiednią ilością wody i odpowiednim strumieniem wody. W jaki sposób ułatwić sobie nawadnianie ogrodu, sadu, upraw lub innej przestrzeni zielonej? Doskonałym rozwiązaniem są automatyczne systemy nawadniania. Stają się one coraz bardziej popularne i coraz częściej instalowane są zarówno w prywatnych ogrodach, jak i miejskich zieleńcach. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność uproszenia i zwiększenia wydajności procesu podlewania. Systemy nawadniające doprowadzają wodę do roślin za pomocą rur zakończonych różnego rodzaju końcówkami zraszającymi. Dzięki specjalnym programatorom są praktycznie bezobsługowe. Jeśli przemawiają do Ciebie te argumenty, jeśli chcesz ułatwić sobie pracę w ogrodzie, jeśli cieszyć się pięknymi roślinami i dużymi plonami, zapraszamy do współpracy z firmą LUPUS. Działamy w branży od ponad 15 lat. Nasza wiedza i zdobyte przez lata doświadczenie pozwalają nam świadczyć kompleksowe usługi na najwyższym poziomie. Zajmujemy się instalacją automatycznych nawodnień (działamy przede wszystkim na terenie woj. mazowieckiego, m.in. Stare Babice, Podkowa Leśna, Pruszków, Milanówek, Łomianki, KampinosOżarów Mazowiecki, Piaseczno, Konstancin-JeziornaZąbki, Marki, LegionowoJabłonna, Wilanów), a w Wojcieszynie koło Warszawy prowadzimy sklep z nawadnianiem (prowadzimy sprzedaż hurtową i detaliczną, w ofercie mamy produkty wiodących na rynku producentów armatury niezbędnej do systemów nawadniających).

Jak działają automatyczne systemy nawadniania?

Automatyczny system nawadniania to – mówiąc najogólniej – sieć rur, które doprowadzają wodę do roślin. Warto podkreślić, że fachowo założona instalacja nawadniająca nie psuje estetyki ogrodu. I chociaż najwygodniej zdecydować się na inwestycję, jaką jest zakładanie nawadniania, jeszcze na etapie planowania, biorąc przy tym pod uwagę m.in. rozmieszczenie roślin i małą architekturę, profesjonalna ekipa poradzi sobie z projektem i z montażem systemu również w ogrodzie już istniejącym. Rury zakończone są odpowiednimi końcówkami zraszającymi, dzięki którym woda dystrybuowana jest we właściwy sposób (np. od góry lub bezpośrednio do strefy korzeniowej). Jednym z najważniejszych elementów automatycznego nawadniania jest specjalny sterownik, który odpowiada za prawidłową pracę całego systemu. To właśnie dzięki niemu nawadnianie ogrodu jest o wiele prostsze. Nie musimy codziennie przyjeżdżać na działkę, rozkładać (a później zwijać) węża, przeciągać go po całym terenie i czekać, aż wszystkie rośliny otrzymają odpowiednią porcję wody. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które np. często wyjeżdżają. Wystarczy zaprogramować sterownik, a o wyznaczonej godzinie system uruchomi się i wyłączy, gdy cykl podlewania dobiegnie końca. Programator pozwala na ustawienie różnych parametrów podlewania (w zależności od tego, jakie zapotrzebowanie na wodę mają rośliny). Automatyczne systemy nawadniania to nie tylko wygoda, ale również oszczędność czasu i pieniędzy.  Co więcej, to rozwiązanie ekologiczne, pozwalające na znacznie bardziej efektywne podlewanie roślin. Według danych systemy nawadniające pozwalają ograniczyć zużycie wody nawet o 50% w porównaniu do podlewania metodą tradycyjną. Automatyczne nawadnianie sprawdza się w przypadku:

  • działek, ogrodów, przydomowej zieleni;
  • zielonych terenów miejskich;
  • boisk i innych obiektów sportowych (m.in. pól golfowych, terenów jeździeckich, kortów tenisowych), terenów rekreacyjnych;
  • upraw polowych, szklarni, tuneli, sadów, szkółek drzew i krzewów.

Co warto wiedzieć o sterownikach?

Sterownik jest sercem każdego systemu nawadniającego. Urządzenie wysyła impulsy do elektrozaworów, powodując ich otwieranie lub zamykanie. Na rynku dostępne są różne sterowniki. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy postawić na podstawowy programator lub urządzenie pozwalające na ustawienie bardzo precyzyjnych parametrów podlewania (takich jak czas zraszania, dawka zraszania, wybór poszczególnych dni tygodnia). Jeśli w różnych częściach ogrodu znajdują się rośliny o różnym zapotrzebowaniu na wodę, warto postawić na sterownik obsługujący kilka niezależnych sekcji. Sterowniki możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne przeznaczone są do montażu wewnątrz pomieszczeń, np. w garażu, natomiast zewnętrzne odporne są na działanie czynników atmosferycznych i mogą być zainstalowane pod gołym niebem. Dodatkowo programatory mogą być wyposażone w czujniki, np. wilgotności czy deszczu. To świetne rozwiązanie, które pozwala uniknąć przelania roślin – jeśli panują niekorzystne warunki pogodowe, takie jak duża wilgotność gleby czy opady deszczu, odpowiedni czujnik czasowo wstrzyma nawadnianie. Warto pamiętać, że roślinom nie sprzyja ani niedobór, ani nadmiar wody.

Jak wybrać końcówki zraszające?

Nie ma uniwersalnego rozwiązania – wybór końcówek zraszających powinien być uzależniony od rodzaju roślin i ich zapotrzebowania na wodę. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie końcówki będą najlepsze dla roślin w naszym ogrodzie, warto poradzić się specjalistów. Zasadniczo końcówki zraszające można podzielić na linie i taśmy kroplujące, zraszacze i mikrozraszacze.  Linie kroplujące zapewniają bardzo precyzyjne podlewanie. Niewielkie ilości wody dostarczane są bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny. Nadają się do  podlewania drzew, krzewów, żywopłotów, rabat bylinowych i roślin okrywkowych. Doskonale sprawdzają się w przypadku roślin uprawnych w gęstej rozstawie oraz tych, które potrzebują więcej przestrzeni. Warto wiedzieć, że kroplowniki mogą być rozstawione na taśmie w różnych odległościach i mogą emitować różne ilości wody. Parametry linii kroplującej powinny być uzależnione od zapotrzebowania rośliny na wodę oraz od rodzaju gleby. W przypadku długich odcinków o zmiennym ukształtowaniu terenu dobrym rozwiązaniem będą linie kroplujące z kompensacją ciśnienia. Zraszacze rozpylają wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Wyróżniamy zraszacze rotacyjne (z zamontowanym mechanizmem obracającym głowicę zraszacza) i statyczne. Te pierwsze  podlewają teren w kształt koła lub jego wycinka. Przeważnie mają bardzo duże zasięgi i świetnie sprawdzają się na dużych przestrzeniach. Zraszacze statyczne nie poruszają się w żadnym kierunku i mają nieco mniejsze zasięgi. Dla osób, które szczególnie dbają o estetykę, atrakcyjnym rozwiązaniem mogą być zraszacze wynurzalne – gdy nie pracują, są zupełnie niewidoczne, wysuwają się na powierzchnię pod wpływem ciśnienia wody. Mikrozraszacze to rodzaj zraszaczy o najmniejszych zasięgach. Pozwalają na bardzo precyzyjne i delikatne nawadnianie, dlatego są dobrym rozwiązaniem w przypadku roślin, które nie lubią być podlewane silnym strumieniem wody. Mikrozraszacze mogą być wykorzystywane do podnoszenia wilgotności powietrza i zamgławiania. Sprawdzą się nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również w sadach i szkółkach.

Konserwacja instalacji nawadniającej

Aby system działał bez zarzutu, należy go odpowiednio konserwować. Prace nie są zbyt wymagające, ale trzeba o nich pamiętać i wykonywać je regularnie, przynajmniej dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Przed uruchomieniem instalacji po zimie warto przeczyścić dysze, wyregulować zasięg zraszaczy i wykonać przegląd elektrozaworów. Jesienią zabezpieczamy system nawadniający przed zimą. Przede wszystkim konieczne jest usunięcie wody z urządzeń nawadniających. Jeszcze przed nadejściem mrozów warto odciąć dopływ wody do instalacji, odłączając zawory. Jeśli sterownik umieszczony jest na zewnątrz, dobrze jest go zdemontować i przechowywać przez zimę w suchym miejscu. Jeśli chcemy przedłużyć żywotność naszego systemu nawadniającego, warto zainwestować w odpowiednie filtry, które pomagają utrzymywać odpowiednią czystość wody.

LUPUS - Izabelin - kompleksowe usługi związane z automatycznymi systemami nawadniania

Zapraszamy do współpracy z firmą LUPUS. Jesteśmy specjalistami w dziedzinie automatycznych systemów nawadniających. Nasza oferta:

  • sprzedaż nawodnień – zapraszamy do Wojcieszyna, gdzie znajduje się nasz sklep z systemami nawadniającymi;
  • zakładanie nawodnień – kompleksowe usługi, od projektu po realizację; nawadnianie obiektów sportowych, terenów miejskich, przydomowych ogrodów, upraw polowych, sadów i szkółek – działamy w Warszawie i okolicach (m.in. Izabelin, Grodzisk Mazowiecki, Sochaczew, Kampinos, Pruszków)
  • serwis nawodnień, naprawa nawodnień – profesjonalny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Zajmujemy się nie tylko systemami nawadniającymi. W naszym sklepie kupisz również wysokiej klasy roboty koszące. W ofercie mamy również zakładanie trawników (z siewu, z rolki) oraz wiercenie studni głębinowych.

Najczęściej wyszukiwane frazy

  • koszenie trawy Izabelin
  • trawa z rolki Izabelin
  • zakładanie trawników Izabelin
  • wiercenie studni głębinowych Izabelin

Adres firmowy

LUPUS - Systemy nawadniające

ul. Warszawska 617
05-082 Wojcieszyn

Dane kontaktowe

tel. 22 487 16 44 - Sklep
tel. 794 004 400 - Projekty, Montaż
tel. 883 045 045 - Trawniki

Social media