Serwis i zakładanie automatycznych systemów nawadniania Łomianki
Woda jest niezbędna do życia wszystkim organizmom, również organizmom roślinnym. Jest głównym składnikiem chemicznym komórek – organizmy roślin składają się w 70 – 95% z wody. Zasadniczo potrzebują one i zużywają więcej wody niż ludzie czy zwierzęta, ale każda roślina – w zależności m.in. od gatunku, nasłonecznienia, wieku czy fazy rozwoju wegetatywnego – ma nieco inne zapotrzebowanie. Warto wiedzieć, że rośliny pobierają z gleby znacznie więcej wody, niż konieczne jest to do produkcji substancji organicznej – woda zużywana jest m.in. w procesie regulacji temperatury i konieczna jest do transportu składników mineralnych i asymilatów. Wszyscy znamy ten widok – kiedy brakuje wody, rośliny więdną. To wynik utraty turgoru, czyli odpowiedniego ciśnienia wewnątrz komórek budujących organy roślin. Utrata ciśnienia wewnątrz ścianek komórkowych powoduje zniszczenie wodnego szkieletu rośliny. Woda nie może przedostawać się do liści i kwiatów, a łodygi nie są w stanie ich utrzymać. W końcu opadają, a gdy deficyt wody nie zostaje uzupełniony – zamierają. Woda jest również niezbędna do procesu fotosyntezy, a dobrze nawodnione rośliny wytwarzają więcej tlenu. Jak prawidłowo nawadniać ogród, działkę, uprawy polowe, obiekty sportowe i inne tereny zielone? Jakich błędów unikać? Czy istnieje sposób, by ułatwić czynność podlewania? Rozwiązaniem mogą być automatyczne systemy nawadniania. Wystarczy odpowiednio zaprogramować sterownik, a woda – w odpowiedniej ilości i o określonej porze – zostanie dostarczona wszystkim roślinom. Systemy nawadniające pozwalają uniknąć błędów w podlewaniu, a do tego są w zasadzie bezobsługowe. Brzmi interesująco? Zapraszamy do współpracy z firmą LUPS. Nasz sklep z systemami nawadniającymi znajduje się w Wojcieszynie. W asortymencie mamy produkty najlepszych producentów na rynku. Zajmujemy się również kompleksowym zakładaniem nawodnień – nasza oferta skierowana jest w szczególności do osób z Warszawy i okolic (m.in. Izabelin, Konstancin-Jeziorna, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki, Kampinos, Podkowa Leśna, Milanówek, Pruszków, Ząbki, Jabłonna, Piaseczno, Wilanów), ale nie tylko.
Jak działają automatyczne systemy nawadniania?
Dzięki automatycznym systemom nawadniającym nawadnianie ogrodu jest nie tylko o wiele prostsze, ale również bardziej ekonomiczne i o wiele wydajniejsze niż w przypadku podlewania ręcznego. Najogólniej mówiąc, system składa się z sieci rur doprowadzających wodę do określonych sektorów ogrodu, uprawy czy innej przestrzeni, która wymaga podlewania, końcówek zraszających, czyli elementów, z których woda bezpośrednio dostarczana jest roślinom, oraz sterownika – serca każdego układu. To właśnie sterownik pozwala na ustawienie bardzo precyzyjnych parametrów podlewania, takich jak czas i dawka zraszania, kolejność podlewania różnych części ogrodu, siła strumienia wody. Niezbędna jest również studzienka rozdzielcza z zaworami elektromagnetycznymi, połączona rurą z ujęciem wody. Sterownik wysyła impulsy elektryczne do zaworów, co powoduje ich otwieranie lub zamykanie.
Sterownik – co warto wiedzieć?
Systemy nawadniające działają bezobsługowo, co oznacza, że nie musimy być na miejscu, a ogród i tak zostanie odpowiednio podlany. To doskonałe rozwiązanie np. dla osób, które często wyjeżdżają. Wystarczy zaprogramować sterownik – cykl podlewania rozpocznie się o wyznaczonej godzinie i skończy się, gdy cały wyznaczony teren zostanie nawodniony. Na rynku dostępne są różne programatory – od najprostszych, z podstawowymi funkcjami, po bardziej zaawansowane. Ciekawym rozwiązaniem są programatory umożliwiające podzielenie podlewanego terenu na różne sekcje. Warto zdecydować się na taki sterownik, jeśli w różnych częściach ogrodu rosną rośliny o różnym zapotrzebowaniu na wodę i wymagające innego rodzaju podlewania (np. słabszym strumieniem). Oprócz tego programatory systemów nawadniających mogą być wyposażone np. w czujniki wilgotności i czujniki deszczu. Jeśli wilgotność gleby osiągnie określoną wartość, podlewanie zostanie wstrzymane. Dzięki temu można uniknąć przelania roślin (nadmiar wody, tak samo jak i jej niedobór, negatywnie wpływa na rośliny). Jeśli chodzi o miejsce montażu, sterowniki dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Programatory zewnętrzne są odpowiednio przystosowane i zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych, dlatego mogą być zamontowane bezpośrednio pod gołym niebem. Sterowniki wewnętrzne muszą być instalowane wewnątrz budynków.
Końcówki nawadniające
Wybór końcówek nawadniających uzależniony jest od rodzaju nawadnianych roślin. W niektórych przypadkach najlepiej będą sprawdzały się zraszacze, w innych mikrozraszacze, a jeszcze inne rośliny najlepiej podlewać przy pomocy linii kroplujących. Zraszacze rotacyjne, z zamontowanym mechanizmem obracającym głowicę zraszacza, podlewają teren w kształt koła lub jego wycinka. Mają bardzo duże zasięgi, świetnie sprawdzą się w dużych ogrodach, ale również do nawadniania dużych przestrzeni trawiastych, np. boisk czy pól golfowych. Zraszacze statyczne mają nieco mniejsze zasięgi i nie poruszają się w żadnym kierunku. To dobre rozwiązanie dla małych i średnich ogrodów. Zraszacze mogą być wynurzalne lub niewynurzalne. Zraszacze wynurzalne montuje się tuż pod powierzchnią ziemi. Gdy nie pracują, są zupełnie niewidoczne, dopiero pod wpływem ciśnienia wody wysuwają się na powierzchnię. Zraszacze niewynurzane bez względu na to, czy pracują, czy nie, cały czas wystają ponad powierzchnię ziemi. Mikrozraszacze (podwieszane lub stojące) to zraszacze o najmniejszych zasięgach. Zapewniają delikatne nawadnianie, a więc stanowią dobre rozwiązanie w przypadku roślin, które nie mogą być podlewane silnym strumieniem wody i które nie lubią być podlewane z góry. Mikrozraszacze podwieszane pracują w pozycji odwróconej, nadają się do nawadniania upraw pod osłonami i w szklarniach. Mogą być wykorzystywane do podnoszenia wilgotności powietrza i zamgławiania. Z kolei mikrozraszacze stojące (na szpilce) będą spisywać się świetnie m.in. w przypadku upraw polowych, skalaników czy rabat kwiatowych. Linie kroplujące to rodzaj końcówek, które zapewniają bardzo precyzyjne podlewanie, bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny. Kroplowniki, rozstawione na taśmie w określonych odległościach, mogą emitować różne ilości wody, dlatego należy dostosować parametry linii kroplującej do zapotrzebowania roślin i rodzaju gleby. Linie kroplujące mogą być wykorzystywane m.in. do podlewania drzew, krzewów, żywopłotów, rabat bylinowych czy roślin okrywkowych.
Zastosowanie systemów nawadniających
Zakładanie nawodnień staje się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego – automatyczne nawadnianie jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, zarówno w przypadku dużych przestrzeni, jak i ogrodów przydomowych. Co więcej, systemy nawadniające pozwalają na efektywniejsze podlewanie roślin i pozwalają ograniczyć zużycie wody – nawet o 50% w porównaniu do podlewania metodą tradycyjną. Ważna jest odpowiednia konserwacja instalacji nawadniającej, ale nie powinna ona nastręczać problemów. Przed zimą należy odciąć dopływ wody i usunąć resztki wody z instalacji, natomiast wiosną – przed uruchomieniem – warto wyregulować zraszacze i przeczyścić dysze. W Warszawie i okolicach (m.in. Pruszków, Łomianki, Milanówek, Sochaczew) serwis nawodnień można zlecić firmie LUPUS.
Automatyczne systemy nawadniania znajdują zastosowanie w przypadku:
- ogrodów, działek, przydomowej zieleni;
- zielonych terenów miejskich;
- obiektów sportowych (m.in. pola golfowe, tereny jeździeckie, boiska sportowe, obiekty lekkoatletyczne, korty tenisowe);
- upraw polowych, sadów, szkółek drzew i krzewów, szklarni, tuneli.
Zakładanie nawadniania najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która zajmie się tym kompleksowo. Chodzi nie tylko o prawidłową instalację wszystkich elementów systemu, ale również o fachowe doradztwo i dobry projekt, uwzględniający kształt ogrodu, aktualnie rosnące roślinność i podział przestrzeni na różne sekcje, małą architekturę, a także to, w jaki sposób ogród będzie się rozwijał.
LUPUS – Łomianki – instalacja i sprzedaż systemów nawadniających
Jeśli zainteresowany jesteś instalacją systemu nawadniającego w swoim ogrodzie lub na innej przestrzeni, zapraszamy do współpracy. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakładaniu nawodnień – zarówno na terenach przydomowych, jak i na dużych przestrzeniach (m.in. szkółki, uprawy polowe, obiekty sportowe, zielone tereny miejskie). Prowadzimy sklep z nawadnianiem, zajmujemy się sprzedażą – hurtową i detaliczną – wszelkiej armatury związanej z systemami nawadniającymi.
Nasza oferta:
- sprzedaż nawodnień;
- instalacja automatycznych systemów nawadniania (działamy na trenie Warszawy i okolic, m.in. Łomianki, Marki, Legionowo, Grodzisk Mazowiecki);
- naprawa nawodnień;
- serwis nawodnień.
Naszym klientom możemy również zaoferować:
- zakładanie trawników (z siewu, z rolki);
- wiercenie studni głębinowych;
W asortymencie naszego sklepu znajdziesz również roboty koszące – wysokiej jakości, automatyczne koszarki umożliwiające bezobsługowe koszenie trawników.
Najczęściej wyszukiwane frazy
- koszenie trawy Łomianki
- trawa z rolki Łomianki
- zakładanie trawników Łomianki
- wiercenie studni głębinowych Łomianki