Serwis i zakładanie automatycznych systemów nawadniania Pruszków
Automatyczne systemy nawadniające stają się coraz bardziej popularne. Na ich montaż decydują się nie tylko właściciele mniejszych i większych ogrodów, również przydomowych, sadownicy i osoby zajmujące się uprawą rozmaitych roślin, ale również zarządcy oraz właściciele obiektów sportowych (m.in. boisk, kortów tenisowych, pól golfowych, terenów jeździeckich), miejskich terenów zielonych i rekreacyjnych. Nic dziwnego – automatyczne nawadnianie ogrodu to rozwiązanie wygodne, efektywne, ekonomiczne i ekologiczne. Chociaż najlepszy czas na zakładanie nawadniania automatycznego jest jeszcze przed założeniem i wykończeniem ogrodu, to właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, by sieć rur i końcówki zraszające zamontować w ogrodzie już istniejącym. Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz swój ogród, czy masz już swoją oazę zieleni, zapraszamy do współpracy z firmą LUPUS. Prowadzimy nie tylko sklep z systemami nawadniającymi, ale oferujemy także kompleksowe usługi związane z ich projektowaniem, montażem i serwisem. Działamy na terenie Warszawy (m.in. Wawer, Wilanów, Żoliborz, Bemowo) i okolic (m.in. Pruszków, Łomianki, Podkowa Leśna, Stare Babice, Sochaczew, Gąsin, Kampinos, Izabelin, Ożarów Mazowiecki, Ząbki, Marki, Legionowo, Jabłonna, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno).
Jak działają automatyczne systemy nawadniania i dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?
Dla wielu osób regularne nawadnianie ogrodu bywa męczącym i czasochłonnym obowiązkiem. Ciągłe przeciąganie węża po całym ogrodzie i pilnowanie, czy wszystkie rośliny zostały odpowiednio nawodnione nie jest ani łatwe, ani przyjemne, nie mówiąc o tym, że często po prostu nie mamy na to czasu. Tymczasem podlewanie jest podstawową i jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Rośliny potrzebują wody, by mogły prawidłowo się rozwijać. Rozwiązaniem może być montaż automatycznego systemu nawadniania, czyli połączonych ze sobą elementów dostarczających wszystkim roślinom w ogrodzie odpowiedniej ilości wody. Takie systemy są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają nadzoru człowieka. Dobrze zainstalowany system nie psuje estetyki ogrodu – rury wkopane są w ziemie, a elementy zraszające są niemal niewidoczne. Wystarczy zaprogramować sterownik, aby o wskazanej godzinie włączył się cykl podlewania. Dzięki sieci rur i końcówek zraszających (w zależności od potrzeb – zraszaczy, mikrozraszaczy i linii kroplujących) woda dostarczana jest do każdego zakątka ogrodu.
Systemy nawadniania a rośliny o różnym zapotrzebowaniu wody
Systemy automatycznego nawadniania sprawdzą się doskonale również w sytuacji, gdy w różnych częściach ogrodu rosną rośliny preferujące różną wilgotność gleby i o różnym zapotrzebowaniu na wodę. Na rynku dostępne są sterowniki, które dają możliwość podzielenia ogrodu na niezależne sekcje, np. rabaty kwiatowe, trawnik, krzewy i żywopłoty. Sterownik uruchamia system o wskazanej porze i podlewa kolejno każdy z wyznaczonych sektorów.
Elementy systemu nawadniającego
Główne elementy automatycznego systemu nawadniania to rury, sterowniki (opcjonalnie z czujnikami), studzienka rozdzielcza oraz końcówki zraszające. System nawadniający podłączony jest do ujęcia wody (może to być kran lub studnia z pompą). Ujęcie wody musi mieć odpowiednią wydajność (aby wszystkie zraszacze mogły bez przeszkód pracować), a faktyczne ciśnienie wody w ujęciu powinno mieć minimum 1,7 atmosfery.
Sterownik to serce każdego automatycznego systemu nawadniającego. Dzięki niemu można bardzo precyzyjnie ustawić parametry podlewania (czas zraszania, dawka zraszania, kolejność podlewania różnych części ogrodu). Wystarczy zaprogramować urządzenie, by system nawadniający uruchomił się o określonej godzinie i wyłączył po podlaniu całego ogrodu. Nie musimy być na miejscu – programator wykona za nas całą pracę. Sterowniki mogą być wyposażone dodatkowo np. w czujniki wilgotności i czujniki deszczu. W ten prosty sposób można uniknąć przelania roślin. Urządzenie automatycznie wstrzyma podlewanie, jeśli wilgoć gleby osiągnie określoną wartość. System nawadniania wyposażyć można w programator zewnętrzny, odpowiednio zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, który nie musi być zainstalowany wewnątrz budynku, lub programator wewnętrzny, do zamontowania w budynku.
Studzienka rozdzielcza z zaworami elektromagnetycznymi doprowadza wodę do poszczególnych sekcji ogrodu. Sterownik wysyła impulsy elektryczne do zaworów, powodując ich otwieranie lub zamykanie. Liczba zaworów powinna być równa liczbie sektorów, a sama studzienka rozdzielcza musi być połączona rurą z ujęciem wody.
Rury łączą wszystkie elementy systemu nawadniającego. Ich średnica uzależniona jest od wielkości sekcji oraz liczby końcówek nawadniających w sekcji, do której doprowadzają wodę. Aby ograniczyć rozwój glonów, wykorzystuje się ciemne, elastyczne rury z polietylenu.
Końcówki zraszające to te elementy, z których płynie woda bezpośrednio na rośliny. W zależności od tego, jakie rośliny rosną w ogrodzie, stosuje się różne końcówki – zraszacze, mikrozraszacze oraz linie kroplujące.
Rodzaje końcówek zraszających
Zraszacze statyczne mają mniejsze zasięgi, emitują jednakowy strumień wody i, w odróżnieniu od zraszaczy turbinowych (rotacyjnych), nie poruszają się w żadnym kierunku. Sprawdzają się dobrze m.in. w przypadku małych i średnich ogrodów. Zraszacze rotacyjne mają zamontowany mechanizm obracający głowicą zraszacza, podlewają teren w kształt koła lub jego wycinka. Mają one większe zasięgi niż zraszacze statyczne, a o zasięgu decyduje rodzaj dyszy. Przy instalacji zraszaczy rotacyjnych warto wiedzieć, w jakim miejscu w ogrodzie powinno się je zamontować. Zraszacze pracujące pod kątem 90° umieszcza się w narożnikach działki, 180° – wzdłuż boków działki, 270° – w narożnikach przy domu lub tarasie, natomiast na pozostałej powierzchni, centralnie – zraszacze o zakresie 360°.
Oprócz tego zraszacze dzielą się również na wynurzalne i niewynurzalne. Zraszacze wynurzalne montowane są tuż pod ziemią, a pod wpływem ciśnienia wody wysuwają się one nad powierzchnię gleby. Gdy nie pracują, są zupełnie niewidoczne, dzięki czemu nie stanowią problemu podczas koszenia trawnika. Zraszacze niewynurzalne wystają ponad powierzchnię ziemi. Dobrze sprawdzą się w przypadku rabat i w miejscach, gdzie nie ma konieczności koszenia trawy.
Mikrozraszacze to zraszacze o najmniejszych zasięgach, charakteryzujące się niskim ciśnieniem roboczym oraz niskim przepływem wody. Zapewniają delikatne nawodnienie i bardzo dobrze spisują się przy nawadnianiu pojedynczych roślin lub grup roślin – szczególnie tych wrażliwych na silny strumień wody i które nie lubią podlewania z góry. Mikrozraszacze na szpilce, pracujące w normalnej pozycji, mogą służyć do nawadniania skalniaków, upraw polowych oraz rabat kwiatowych, natomiast mikrozraszacze podwieszane (pracujące w pozycji odwróconej) będą przydatne m.in. do nawadniania upraw pod osłonami czy szklarni. Wykorzystuje się je również do zamgławiania i podnoszenia wilgotności powietrza.
Linie kroplujące to polietylenowe rurki, przez które sączy się woda. Najczęściej układane są na powierzchni ziemi. Zastosowanie takiego rodzaju końcówki zraszającej pozwala na bardzo precyzyjne nawodnienie roślin. Kroplowniki mogą być rozstawione na taśmie w różnych odległościach, np. co 10, 20, 30 lub 60 cm i, w zależności od potrzeb, mogą emitować różne ilości wody. W przypadku linii kroplujących woda emitowana jest bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin (górne części roślin nie są zraszane), co czyni to rozwiązanie bardzo ekonomicznym, pozwalającym ograniczyć straty wody. Ten rodzaj końcówek zraszających przydaje się do nawadniania rabat bylinowych, krzewów, drzew, żywopłotów, a także grządek warzywnych czy skalniaków. Linie kroplujące mogą być zamontowane nawet na terenie pagórkowatym. W takich sytuacjach stosuje się linie z kompensacją ciśnienia – specjalne emitery regulują ciśnienie, dzięki czemu wypływ wody między kroplownikami jest równomierny na całej długości nawadnianego rzędu.
Systemy nawadniające – LUPUS – Pruszków
Jesteśmy jedną z nielicznych firm na rynku kompleksowo zajmującą się automatycznymi systemami nawadniającymi. Prowadzimy sklep z nawadnianiem, ale naszym klientom z Warszawy i okolic (m.in. Pruszków, Grodzisk Mazowiecki, Wyględówek, Żbików, Milanówek) możemy zaoferować znacznie więcej. Możesz na nas liczyć, jeśli chodzi o:
- zakładanie nawodnień (sporządzanie projektów i instalacja systemów dla klientów prywatnych, na terenach przydomowych, a także na większych przestrzeniach, takich jak tereny miejskie, uprawy polowe, szkółki, sady oraz obiekty sportowe);
- sprzedaż nawodnień (w naszym sklepie dostępne są produkty czołowych producentów na rynku);
- serwis nawodnień (serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, naprawa nawodnień, modernizacja i rozbudowa systemów nawadniających, przygotowanie instalacji przed sezonem wiosennym i okresem jesienno-zimowym).
Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pozostałą ofertą:
- roboty koszące (sprzedaż wysokiej klasy automatycznych kosiarek pozwalających na bezobsługowe koszenie trawników).
- zakładanie trawników z siewu z rolki,
- wiercenie studni głębinowych.
Najczęściej wyszukiwane frazy
- koszenie trawy Pruszków
- trawa z rolki Pruszków
- zakładanie trawników Pruszków
- wiercenie studni głębinowych Pruszków