Poradnik

Kiedy zakładać trawnik?

Kiedy zakładać trawnik?

Piękny, zielony dywan. Zadbany trawnik to prawdziwa ozdoba zarówno dużego ogrodu, małego ogródka, jak i przestrzeni otaczającej dom. Chociaż kolorowe rośliny i drzewka ozdobne mogą wydawać się nam bardziej spektakularne, to właśnie trawnik w dużej mierze decyduje o charakterze ogrodu. Żeby dobrze rósł i cieszył oko, powinien być założony w odpowiedniej porze.

Najlepsza pora na zakładanie trawnika

Termin zakładania trawnika uzależniony jest od tego, jaki wybierzemy sposób - trawnik z siewu czy trawnik z rolki. Jednak bez względu na metodę zakładania trawnika, należy się do tego odpowiednio przygotować. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża i wyeliminowanie chwastów, gałęzi, liści, kamieni czy też gruzu po budowie domu. Gleba powinna być oczyszczona i wyrównana. Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest ciężka i gliniasta, warto ją nieco rozluźnić, dodając gruboziarnistego piasku, a następnie przekopać ją. Jeśli natomiast gleba jest lekka i piaszczysta, dobrze wzbogacić ją ziemią kompostową, aby zwiększyć zawartość próchnicy.

Trawnik z siewu

Trawnik z siewu można zakładać wiosną lub na przełomie lata i jesieni (chyba, że posiadamy automatyczny system nawadniania - wtedy możemy zakładać trawnik przez cały okres wegetacyjny).

Wiosną najlepiej wysiewać trawę w kwietniu lub w maju. Panująca temperatura powietrza jest wówczas optymalna dla wzrostu i kiełkowania traw. Ziemia jest jeszcze wilgotna po zimie, a więc trawie nie grozi susza, natomiast  w drugiej połowie maja mija ryzyko przygruntowych przymrozków. Trawnik wysiany wiosną powinien zdążyć się dobrze ukorzenić zanim nastaną letnie, upalne miesiące. Jeżeli decydujemy się na wysiew jesienią, najlepsze warunki panują od połowy sierpnia do końca września. Gleba jest wówczas wystarczająco wilgotna, jest ciepło, ale nie ma już upałów. Przy odpowiednich warunkach trawa zdąży się ukorzenić się przed zimą. Prace najlepiej wykonywać w dzień bezwietrzny i suchy.

Warto wiedzieć, że siewki są wrażliwe na susze, a nawet krótkotrwały brak wody jest bardzo niebezpieczny dla świeżo wysianej trawy. Jeśli jest sucho, należy zraszać wzrastającą trawę niewielkim strumieniem wody.

Kiedy zakładać trawnik?

Trawnik z rolki

Nieco łatwiej jest, jeżeli decydujemy się na trawnik z rolki. Chociaż najlepiej rozkładać go na wiosnę lub na przełomie późnego lata i jesieni, tak naprawdę rolki można rozkładać w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Dojrzała darń trawnika z rolki jest znacznie bardziej odporna nie niekorzystne warunki (np. przymrozki) niż wschodzące źdźbła trawy po wysianiu. Ukorzenieniu się trawy sprzyjają obfite opady i niższa temperatura. Jeśli rozkładamy trawnik z rolki w upalnych, letnich miesiącach, warto pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, by nie przesuszyć trawy. Regularne nawadnianie jest również niezbędne, by trawa dobrze się ukorzeniła.

Trawa z rolki to szybki sposób na piękny trawnik, jednak przed przystąpieniem do założenia takiego trawnika także powinniśmy odpowiednio przygotować grunt – tak samo jak w przypadku trawy z siewu. Trzeba pamiętać, że po świeżo ułożonym trawniku przynajmniej przez tydzień nie należy chodzić.

Adres firmowy

LUPUS - Systemy nawadniające

ul. Warszawska 617
05-082 Wojcieszyn

Dane kontaktowe

tel. 22 487 16 44 - Sklep
tel. 794 004 400 - Projekty, Montaż
tel. 883 045 045 - Trawniki

Social media